Didim Gezilecek Yerler

Didim Gezilecek Yerler

Didim Gezilecek Yerler

Didim, büyük bir ilçe ve tarihi yerleri ile denize girilecek popüler yerleri birbirinden farklı. Denize girmek için en çok tercih edilen yerler Akbük ve Altınkum. Bununla birlikte hem Didim’in merkezinde hem de Didim ilçe sınırları içerisinde kalan çok güzel antik kentler var. Buraya yurt dışından da her yıl yüz binlerce turist geliyor. Gerçekten Didim ziyaret etmek için çok güzel bir yer. Didim’de turistik yerler ve Didim görülmesi gereken yerler onlarla ifade ediliyor.

1- Didim Altınkum

Altınkum, Didim’in oteller bölgesi. Bir otelde konaklayacaksanız muhtemelen o otel Altınkum’dadır. Hal böyle olunca çoğu restoran, çoğu Didim eğlence mekanı da Altınkum civarında toplanmış durumda. Plajı oldukça uzun ve adını tahmin edeceğiniz üzere altın rengi kumlardan alıyor. Didim Altınkum, en kalabalık bölge olduğu için biz denize girmek için burayı tercih etmedik açıkçası. Plaj oldukça kalabalıktı. Ama kalabalık olması pis olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü, Altınkum Plajı, mavi bayraklı bir plaj ve giriş ücreti yok. Şezlong kiralamak isterseniz çeşitli işletmelerin şezlongları var. Fiyatları genelde 20-30 lira civarı.

2- Didim Akbük

Didim’de nerede denize girilir diye soruyorsanız akla ilk gelen ve en güzellerinden biri olan Akbük akla gelir hemen. Didim’de görülmesi gereken yerler arasında da ilk sıralardadır. Akbük daha çok yazlıkçıların semti. Daha sakin, daha huzurlu. Kafa dinlemelik bir tatil arıyorsanız Akbük’ten daha iyisi olamaz heralde.

3- Didyma Antik Kenti 🏛

Biraz da tarihi yerlere kayalım artık. Didim’de görülmesi gereken, gezilmesi gereken yerler arasında bize göre ilk sırada Didyma Antik kenti geliyor. Bu antik kent her yıl yüz binlerce yabancı turist çekiyor. Kesinlikle yerli turistlerin daha çok ilgi göstermesi lazım. Müze kart ile giriş ücretsiz ve Didim şehir merkezinin sadece 2 kilometre Kuzeyinde yer alıyor. Yani minibüsler ile bile ulaşabilirsiniz buraya.

Bir Efes, bir Hierapolis kadar büyük bir kompleks değil. Fakat içerisinde antik tiyatrodan, meşhur Apollon Tapınağına kadar birçok güzel yapı var ve güzel korunmuş. E bir de ünlü Medusa figürünü unutmayalım. Didim’in sembollerinden sayılır Medusa ve Apollon.

4- Milet Antik Kenti 🏛

Didim’in yalnızca 20 kilometre uzağında bir başka antik kent daha var: Milet Antik Kenti. Milet Ören Yeri olarak da geçen bu tarihi alana yağacağınız geziyi kesinlikle Didyma Antik Kenti gezisi ile birleştirin.

Zamanında çok ama çok önemli bir liman kenti olan Miletos’un (yani Milet’in) şu an denize kıyısı yok. Sebebi ise çeşitli alüvyonların kıyıyı doldurması. Bu sebepten ötürü yaklaşık 10 kilometre içeride yer alıyor Milet kenti. Kentin en önemli yapısı antik tiyatro. Yaklaşık 20 bin kişilik bir kapasiteye sahipmiş bu tiyatro zamanında. Helenistik mimariye ilginiz var ise sizi oldukça etkileyecektir.

Milet Antik Kenti içinde bulunan bir diğer önemli yapı ise Faustina Hamamı. Hamam günümüze kadar çok iyi korunarak gelmiş doğrusu. Şaşırtıcıydı bu. Çeşmeler, havuzlar, heykeller oldukça iyi durumda gözüküyor.

Bu arada ünlü filozof Tales’i bilirsiniz. Bilmiyorsanız da mutlaka kulağınıza çalınmıştır. İşte Miletos, Tales’in memleketi. Bu kent zamanında oldukça meşhur filozoflara ev sahipliği de yapmış bir kent.

5- Milet Müzesi

Milet Müzesi de Didim gezilecek yerler arasında en güzellerinden. Milet Antik Kenti’nin hemen yanında bulunan müze içerisinde çeşitli süs eşyaları, sikkeler, günlük hayatta kullanılan alet ve edavatları görmek mümkün. Bu da zamanın halkları hakkında fikir çıkarımları yapmanıza olanak sağlıyor. Kesinlikle ama kesinlikle Didim’de gezilecek yerler listenizde Milet Kenti ve müzesi olmalı.

6- Priene Antik Kenti 🏛

Didyma, Mileto ile birlikte bölgenin en önemli antik kenti de Priene. Zaten bunlar genelde üçlü olarak ziyaret ediliyor çünkü oldukça yakın konumdalar birbirlerine. Priene Antik Kenti, dikkat çekici bir kayanın eteklerine kurulmuş durumda. Kentin en önemli yapısı ise Athena Tapınağı. Tapınağın mimarı Pytheos isimli bir mimar. Adı bir yerlerden tanıdık geldi mi? Muhtemelen gelmemiştir. Ama kendisinin ülkemiz sınırları içerisinde bulunan çok önemli bir yapısı daha var. Bodrum’da bulunan ve antik dünyanın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi 🙂

7- Didim Gezilecek Yerler: Didim Koyları

Didim’in en meşhur iki plajından yukarıda bahsetmiştik Moon Rent a Car Araç kiralama  ile Akbük ve Altınkum’un Didim’de gezilecek yerler arasında kesinlikle yer alması gerektiğini söylemiştik. Ek olarak 3 şahane Didim Koyundan bahsedeceğiz sizlere şimdi.

#1 Akvaryum Koyu: Didim çevresinde bulunan en güzel koylardan biri burası. Rengi güzel olan ve berrak koylara genelde akvaryum koyu ismi verilir ülkemizde. Burası da o isimlendirmeden nasibini almış bir koy. Ama rengi gerçekten çok canlı ve oldukça temiz bir koy. Zaten sadece tekne ile gidiliyor bu yüzden de temiz kalmayı başarmış bir koy.

#2 Manastır Koyu: Didim çevresinin bir diğer güzel koyu da burası. Didim’de denize girilecek yerler arasında en güzellerinden ama gidiş yolu biraz sıkıntılı. Herhangi bir toplu taşıma aracı gitmiyor. Sadece şahsi aracınızla gidebilirsiniz ve yol da biraz bozuk. Yine de koyun manzarası da suyu da gitmeye değer mi? Bizce değer. Konumu aşağıya bırakıyoruz.
Whatsapp Telefon