Sıkça Sorulan Sorular

Araç Kiralama Koşulları, Nakit Araç Kiralama


 * Kiraladığım araçla yurtdışına çıkabilir miyim?

Şirket prosedürleri gereği kiraladığınız araçla yurtdışına çıkamazsınız.

 • Kiraladığım araç için depozit ödemem gerekli midir?

Geçerli pasaport ve uçuş bilgisi alınan yurtdışı müşterilerinden depozito talep edilmez. Gerekli görüldüğü durumlarda, bizden ilk defa araç kiralacak olan yurtiçi müşterilerinden kredi kartı provizyon işlemi talep edilebilmektedir.

 • Araçlarınızda bulunan sigortalar nelerdir?

Tüm araçlarımız Full Rent A Car kaskoludur. Talep edilen fiyatlara kasko ücreti dahildir.

 • Neden araç teslimatında sözleşme imzalamam gerekiyor?

İmzaladığınız sözleşme Moon Rent a Car taşıtın kullanımını size bırakmayı, buna karşılık sizin kira bedelini ödemeyi üstlendiğini gösteren bir sözleşmedir.

 • Sigorta ve kasko hangi koşullarda geçerlidir?

Trafik ve alkol raporları kazadan hemen sonra tutulmalıdır. Kaza çift taraflı ise karşı tarafa ait ruhsat fotokopisi, sigorta poliçesi fotokopisi ve ehliyet fotokopisi kaza yerinde karşı taraftan alınmalı ve size ait aynı belgeler karşı tarafa verilmelidir. Kazadan hemen sonra kira sözleşmesi üzerinde bulunan numaradan haber verilmelidir.

Aracın alkollü, herhangi bir madde etkisi altında veya hız sınırlarının üzerinde kullanılması ve aracı kiralayan kişinin tamamen kusurlu olması durumunda aracı kiralayan kişi oluşabilecek tüm hasarlardan sorumlu tutulur.

Rapor tutulmayan, eksik veya geçersiz evrak durumunda kiracı hiçbir şekilde sigortadan yararlanamaz ve yararlanmayı talep edemez.

Belirtilen durumlarda sigortadan yararlanma talebi geçersiz sayılacak ve oluşan zararlar sigorta kapsamı dışında kalacaktır.

 1. Aracı kira sözleşmesi üzerinde belirtilen isim veya isimler dışında bir kişinin kullanması.
 2. Aracı normal koşullar dışında kullanma. (Motora zarar verecek kullanımlar, yol şartları, patlak veya hasarlı lastik ile kullanma, hatalı yakıt doldurma.)
 3. Trafik kuralları dışında kullanılması.(Hız sınırının aşılması, kırmızı ışık vb. diğer ihlaller, aracı alkol veya herhangi bir maddenin etkisi altında kullanma.)
 4. Araçta taşınan yükün bir kazaya sebebiyet vermesi.
 5. Aracın dikkatsiz kullanılması. (Aracın yağış veya yol durumuna göre kullanılmaması, öndeki aracın emniyet takip mesafesine uygun takip edilmemesi vb. durumlar.)
 6. Oluşan bir kaza, hasar veya çalınma durumunda verilen irtibat numarasından haber verilmemesi, aracın kaza yerinde terkedilmesi durumları.
 7. Oluşan kazanın üzerinden en çok 48 saat geçmesine rağmen trafik ve alkol raporunun alınmaması.
 8. Aracın çalınması durumunda orijinal anahtarının teslim edilmemesi.
 9. Kira süresi bitmiş olmasına rağmen herhangi bir onay alınmadan aracın kullanılmaya devam edilmesi ve teslim edilmemesi.
 10. Lastik, far veya camlarda meydana gelen hasarlarda ilgili irtibat numaralarından haber verilmeden işlem yapılması.

Gibi durumlar sigortaya dahil değildir.

Oluşan kazalarda 3.şahıslara verilen hasarlardan oluşacak maddi tazminat tutarı, mali mesuliyet sigortası teminatı altındadır. Teminat dışında kalan tutarlar müşterinin sorumluluğunadır. Teminat dışında kalan tutarlar için Moon Rent A Car sorumlu tutulamaz.

 • Kiralanan araçlarda hırsızlık sigortası var mı?

Araçlarımızda hırsızlık sigortası vardır. Hırsızlık sigortası ödediğiniz kiralama bedeline dahildir. Bu sigorta kiralanan aracın çalınması durumunda oluşan hasarlarda kiralayanın sorumluluğunu azaltır. Hırsızlık ile ilgili gerekli önlemleri almadığınız durumda firma tüm hasarı sizden talep eder. Kiralayan kişi önlem almadığı takdirde oluşan hasarı ödemekle yükümlüdür.

 • Kiralanan araçlarda kaza - hasar sigortası var mı?

Araçlarımızda kaza-hasar sigortası vardır. Kaza-hasar sigortası ödediğiniz kiralama bedeline dahildir. Bu sigorta kiralanan araçta meydana gelecek hasarları kapsar. Lastikler, farlar, camlarda, araç şasisi, kapı kilitleri veya anahtarlarda meydana gelen hasarlar ile çekici ücreti kaza hasar sigortası kapsamına girmez.

 • İkinci sürücü için ücret ödemem gerekli midir?

Kiraladığınız aracın sınıfına göre ikinci sürücüde de ekonomi grup araçlarda en az 21 yaşında ve 1 yıllık ehliyet, orta grup araçlarda 25 yaş ve 2 yıllık ehliyet, üst grup araçlarda 28 yaş ve 5 yıllık ehliyet sahibi olması koşulları aranır. Rezervasyon sırasında ikinci sürücü talebini belirtmeniz gerekir. Belirtilmemesi durumunda ikinci sürücü sigorta kapsamı dışında tutulur ve meydana gelecek bir hasarda sigorta veya kasko devreye girmez.


Whatsapp Telefon